Jastrzębia Góra
Jastrzębia Góra to nadmorskie letnisko leżące na stromym (32.8 m n.p.m.), klifowym brzegu Morza Bałtyckiego. Jastrzębia Góra swoją nazwę zawdzięcza najwyższemu wzniesieniu (ponad 67 m n.p.m.), nad którą wirowały i osiedlały się jastrzębie.
Miejscowość nie posiada nazbyt długiej historii. Pierwsze zabudowania zostały pobudowane tutaj dopiero w latach dwudziestych minionego wieku – po przyłączeniu tych rejonów do Drugiej Rzeczypospolitej. Zasadniczymi inspiratorami rozwijania tej osady było dwóch stołecznych biznesmenów: inż. Osmołowski i hr. de Rosset. Nabyli oni fragment rejonów aktualnej Jastrzębiej Góry i pobudowali pierwsze domy wczasowe. Konstrukcja pierwszej bitej jezdni z kostki bazaltowej od Jastrzębiej Góry do Władysławowa to także dzieło tych dwóch biznesmenów – obecnie to główny deptak Jastrzębiej Góry – Bulwar Nadmorski. W okresie międzywojennym miejscowość ta była popularnym, zwłaszcza pośród warszawskiej elity, miejscem letniego wypoczynku. Jastrzębia Góra była bardzo popularna, odpoczywali tu Józef Piłsudski, Ignacy Mościcki czy Edward Rydz-Śmigły. Powojenna Jastrzębia Góra prawa wsi otrzymała w 1963 roku a od 1975 r. była częścią miasta Władysławowo. Po Przekształceniu Władysławowa w gminę miejsko-wiejską (1.01.2015) Jastrzębia Góra znów jest samodzielną wsią.
Wczasy w Jastrzębiej Górze
Dziś Jastrzębia Góra, to lubiana miejscowość letniskowa, z trzema wytyczonymi kąpieliskami nadmorskimi z szeroką plażą. W obszarze kąpielisk brzeg jest piaszczysty, uprzątnięty z kamieni, które zostały zużyte do obwarowania stromego wybrzeża. Na plażę, zważywszy na urwisko wejścia są strome i mają ok 300 stopni. Od ulicy Droga Rybacka wiedzie jednak łagodniejsze dojście na plażę.
Jedna z najmłodzszych ciekawostek Jastrzębiej Góry jest Gwiazda Północy. W 2000 r. po wykonaniu analiz geodezyjnych, określono, iż właśnie w tym miejscu, znajduje się najbardziej na północ wysunięty punkt Polski. Tutaj wzniesiono okolicznościowy obelisk nazwany właśnie „Gwiazda Północy”. W Jastrzębiej Górze uchowały się zbudowane w latach 20-tych wille – willa Pawłowicza, Kaszubka, Rossetówka, oraz pierwsze schronisko przymorskie z tamtego czasu Lisi Jar. Perełkę architektury stanowi też kościół pod wezwaniem Św. I. Loyoli. Nie jest on zabytkiem – wzniesiony został dopiero w poł. lat 80-ych XX w. pomimo tego ma nietypową konstrukcję – ma dwie kondygnacje. Kolejną atrakcją świątyni są dwudziestojednogłosowe organy, na których od 1992 r. organizowane są letnie koncerty. Naturalną ciekawostką miejscowości jest Lisi Jar. Parów ów, dawniej liczący około 10 kilometrów długości, w dużej części został pochłonięty przez Morze Bałtyckie. Strome zbocza jaru porośnięte są ponad 100-letnimi bukami, z dodatkiem sporadycznych jarzębów, brzóz, świerków a także dzikich grusz. W górnej części parowu poszycie gęsto porośnięte jest paprotkami. Liczne domy gościnne, ośrodki wczasowe, pensjonaty, domy wczasowe, domki letniskowe w Jastrzębiej Górze tworzą wieloraką i różnorodną propozycję noclegową.
Bogatą bazę noclegową Jastrzębiej Góry (ponad 200 prezentacji obiektów noclegowych) znajdą Państwo tutaj --> noclegi JASTRZĘBIA GÓRA